Yaşlılarda ayak şişmesi yaygın bir durumdur. Bu durum yaşlılarda bir hastalığın uyarı işareti olabilir. Yaşlılarda ayak şişmesinin sebebini tespit etmek bu durumu önlemeye yardımcı olacaktır.

Şule Asiye Sayılganoğlu

Şule Asiye Sayılganoğlu

15 Kasım 2023
Paylaş:

Yaşlılarda ayak şişmesi, ayak bilekleri ve ayak dokularında sıvı birikmesinden kaynaklanan, bacakların da şişik olduğu, boyutlarının arttığı bir durumdur. Bu birikim, bacaklardaki küçük kan damarlarının ve kılcal damarların sıvı sızdırmasından kaynaklanır, bu da ekstra sıvıyı telafi etmek için böbreklerin daha fazla sodyum ve su tutmasına neden olan bir reaksiyonla sonuçlanır.

Bu sırada vücutta taşınan su miktarı normalden daha fazla artar ve kılcal damarların daha fazla sızıntı yapmasına neden olur.

Ayakları şiş olan yaşlı insanlar, özellikle hareket ederken sıklıkla kendilerini ağır ve yorgun hissederler. Ayrıca bacak, ayak bileği ve hatta bacağın tamamı deforme olabilir. Ayak şişmesi nedene bağlı olarak tek veya her iki bacakta da meydana gelebilir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde ayaktaki bu şişlik kan dolaşımını ciddi şekilde etkileyerek cilt ülserlerine neden olabilir.

Yaşlılarda Bacak Şişmesinin Nedenleri

Yaşlılarda genellikle diğer yaş gruplarına göre çok daha yüksek oranda ayak şişmesi görülür. Bu onların sağlık durumlarının aslında bir göstergesidir. Peki yaşlılarda ayak şişmesi neden olur? İşte yaygın nedenleri:

Kardiyovasküler sorunlar

Kardiyovasküler sorunlar yaşlılarda ayak şişmesi riskini artırır. Kardiyovasküler hastalıkların tümü, kılcal damarlarda ve toplardamarlarda artan kan basıncıyla karakterize edilir. Bu, iç kasların şişmesine neden olur. Kalp yetmezliği olan yaşlı kişilerin büyük çoğunluğuna sıklıkla ayak şişmesi belirtisi eşlik eder, bu da vücutta kan dolaşımını ve sıvı dolaşımını zorlaştırır.

Diyabet

Diyabet ne kadar uzun sürerse vücutta o kadar fazla istenmeyen komplikasyon yaşanır. Bu nedenle yaşlılarda diyabet, ayak şişmesi de dahil olmak üzere diğer birçok ciddi sağlık durumu için bir risk faktörüdür.

Siroz

Siroz da aynı zamanda ayak şişmesine neden olur. Sirozlu yaşlı kişiler sıklıkla karaciğer fonksiyonlarındaki değişikliklere bağlı olarak ek komplikasyonlar yaşar. Özellikle sıvıyı düzenlemek için kullanılan kimyasallar ve hormonlardaki değişiklikler karın ve bacaklardaki kan basıncını artırarak ayak şişmesine neden olur

Böbrek sorunları

Yaşlılarda ayak şişmesinin bir başka nedeni de böbrek sorunlarıdır. Doktorların açıkladığı gibi, yaşlı bir vücuttaki böbreklerin filtreleme işlevinde sıklıkla bir azalma olur. Bu nedenle suyun, amino asitlerin ve glikozun yeniden emilmesi yavaşlar ve bu durum istenmeyen ayak şişliğine yol açar.

Yaşlılarda Ayak Şişliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlılarda ayak şişliği en hafif belirtileri görüldüğü anda tedavi edilmelidir. Bu tedavi sorunun semptomlarının hızla iyileşmesine yardımcı olur ve aynı zamanda hastalığın istenmeyen komplikasyonlarını en aza indirir. Ayak şişliği yaşanması durumunda doktora başvurulması dışında aşağıdaki uygulamalar da yardımcı olabilir:

Sağlıklı ve düzenli bir beslenme, günlük beslenmede tuzun azaltılması.

Bunun yerine sebze, meyve gibi besinleri artırılması, etin sınırlandırılması.

Günde en az 2 litre su içilmesi.

Sık sık hareket edilmesi. Bu, şişmiş bölgedeki kasların fazla sıvıyı hızla kalbe geri pompalamasına yardımcı olacaktır.

Çok uzun süre oturmanın veya ayakta durmanın sınırlandırılması.